Reklama

Politycy, nie lękajcie się

Politycy, nie lękajcie się

01.08.2016
Czyta się kilka minut
O. John Dardis SJ: Nie można w kontekście uchodźców mówić ludziom wyłącznie: „powinniście”. Trzeba tłumaczyć im źródła ich lęków. Działać inaczej niż ideologie, które wmawiają ludziom, co mają czuć.
Droga Krzyżowa, Błonia, 29 lipca 2016 r. Fot. Rok Rakun / PACIFIC PRESS / GETTY IMAGES
M

MARCIN ŻYŁA: Czy proste słowa Franciszka mogą coś zmienić?

O. JOHN DARDIS: Tak, ponieważ Franciszek to, o czym mówi, doskonale równoważy tym, co robi. Przypomnijmy sobie jego podróż na Lampedusę, pierwszy papieski wyjazd poza Rzym. Albo niedawną wizytę na Lesbos, skąd do Watykanu zabrał syryjskich uchodźców. Jego umiejętność komunikowania się – nie tylko za pomocą słów, ale także poprzez gesty i działanie – jest fantastyczna.

Papież ma zdecydowane stanowisko w sprawie uchodźców i innych potrzebujących. Encyklikę „Laudatio si” świetnie przyjęli nawet zaangażowani w ochronę środowiska ludzie niewierzący. Sposób, w jaki ukazał się w Watykanie wiernym po raz pierwszy – mówiąc po prostu „dobry wieczór” – pamiętamy wszyscy. To też były proste słowa, które nieco odmieniły naszą wizję papiestwa. Franciszek ma wielką umiejętność...

10369

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]