Reklama

Podróż do Hogwartu

Podróż do Hogwartu

12.01.2003
Czyta się kilka minut
Zaplanowana na siedem tomów historia Harry'ego Pottera i towarzyszące jej coroczne wersje kinowe mają szansę stać się poligonem do rozważań nad tym, które z walorów książki przekładają się na zadowalający efekt filmowy, a które nie.
W

W dyskusji o książkach Joanne Rowling wielokrotnie podkreślano, że zjednała sobie dziecięcych czytelników wartką niczym gra komputerowa akcją, rozgrywającą się w ulubionej przez komputerowych klikaczy gotyckiej, mrocznej scenerii. Akcja ta jest tak splątana, że nie pozwala porzucić książki na choćby pięć minut. „Harry'ego” czyta się ciurkiem - za dnia i nocą, w wannie, na lekcji biologii, w autobusie... Żaden dający wytchnąć opis przyrody nie pozwala przerwać lektury - bo nie ma tam opisów przyrody. Autorka umiejętnie podsyca naszą ciekawość i mami obietnicą trudnego do przewidzenia finału, co nie jest łatwe, skoro od początku wiemy, że Harry musi wyjść cało z opresji.

Męcząca wierność
Wartka akcja musiała się wydać realizatorom filmu bardzo obiecująca - autorka zadbała o wielką liczbę efektownych planów, od Ulicy Pokątnej poczynając, na Zakazanym Lesie...

9001

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]