Reklama

Pisane w upale

Pisane w upale

04.08.2006
Czyta się kilka minut
Jeszcze tak niedawno drukowaliśmy list młodego Czytelnika, z pobłażaniem wypowiadającego się o protestach przeciw wycince drzew przy drogach północnej Polski, których jedyną, bardzo problematyczną (jego zdaniem) wartością jest to, że są "ładne, a wycinane oczywiście być powinny, gdyż zagrażają śpieszącym się kierowcom przy mijankach. Minęło kilka tygodni, nad Polską i sąsiednimi krajami stoi żar, którego końca nie widać, i chyba już każdemu najmniej nawet refleksyjnemu jej mieszkańcowi obraz drzewa kojarzy się natychmiast z jednym tylko: z cieniem, który jest ulgą, upragnioną przed wszystkimi innymi.
A

A mieszkańcy Augustowa, organizujący podpisy domagające się natychmiastowego rozpoczęcia destrukcji doliny Rospudy, gdzie polegną dziesiątki tysięcy drzew, a przez osuszane bagna pobiegną nośniki autostradowej estakady, najwidoczniej nadal pielęgnują w sobie ślepą wiarę, że cień i woda biorą się znikąd i wystarczy mocno protestować, żeby jakaś władza je zapewniła. Podobnie jak minister rolnictwa, dla którego sens pomocy w zagrażającej kontynentowi klęsce zmiany klimatu jawi się ciągle w postaci dopłat pieniężnych dla polskich rolników (mogą być także ewentualnie ulgi w składkach). W jaki sposób pieniądze zmienią się w wodę, zatrzymywaną w gruncie, czystą, ratującą nie tylko plony, ale już po prostu ludzkie życie, o tym jeszcze ciągle nie mówi prawie nikt. Tyle tylko, że komunikaty pogodowe, niezmiennie sygnalizujące wzrost upałów, przestały być radosnymi komunikatami dla...

2340

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]