Reklama

PiS i Rewolucja (Francuska)

PiS i Rewolucja (Francuska)

19.06.2006
Czyta się kilka minut
Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w trakcie Kongresu Prawa i Sprawiedliwości miało wszystkie cechy przemówienia jednego z przywódców Komitetu Ocalenia Publicznego w trakcie Rewolucji Francuskiej. A przecież PiS i sam Jarosław Kaczyński uważają się raczej za konserwatystów niż rewolucjonistów. Jednak frazeologia i treść tego przemówienia pokazują prawdziwe oblicze i prawdziwe skłonności rządzącej partii.
J

Jaka to frazeologia i jaka treść?

Przede wszystkim szukanie wroga. Wielokrotnie w trakcie przemówienia padły słowa o wrogach, przeciwnikach lub tych, którzy utrudniają realizowanie idei partii i rządu (pod tym względem bliski intensywności Kaczyńskiego w szukaniu wroga był nieoczekiwanie premier Marcinkiewicz). Okazało się, że rząd i partia są atakowane silniej, niż to bywa w najbardziej nawet antagonistycznych systemach demokratycznych, że wrogowie są niemal wszędzie: od mediów po inteligencję, od - oczywiście - Platformy Obywatelskiej po tajemnicze układy.

Taka struktura myślenia wynika z nieujawnianego, ale oczywistego sposobu postrzegania świata, który polega na takim oto rozumowaniu: mamy znakomitą wizję przebudowy kraju, ale przebudowy tej nie możemy dokonać, gdyż istnieją wrogowie. Dalsza logika - znana ze wszystkich rewolucji - polega...

3945

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]