Reklama

Ładowanie...

PiS i Rewolucja (Francuska)

19.06.2006
Czyta się kilka minut
Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w trakcie Kongresu Prawa i Sprawiedliwości miało wszystkie cechy przemówienia jednego z przywódców Komitetu Ocalenia Publicznego w trakcie Rewolucji Francuskiej. A przecież PiS i sam Jarosław Kaczyński uważają się raczej za konserwatystów niż rewolucjonistów. Jednak frazeologia i treść tego przemówienia pokazują prawdziwe oblicze i prawdziwe skłonności rządzącej partii.
J

Jaka to frazeologia i jaka treść?

Przede wszystkim szukanie wroga. Wielokrotnie w trakcie przemówienia padły słowa o wrogach, przeciwnikach lub tych, którzy utrudniają realizowanie idei partii i rządu (pod tym względem bliski intensywności Kaczyńskiego w szukaniu wroga był nieoczekiwanie premier Marcinkiewicz). Okazało się, że rząd i partia są atakowane silniej, niż to bywa w najbardziej nawet antagonistycznych systemach demokratycznych, że wrogowie są niemal wszędzie: od mediów po inteligencję, od - oczywiście - Platformy Obywatelskiej po tajemnicze układy.

Taka struktura myślenia wynika z nieujawnianego, ale oczywistego sposobu postrzegania świata, który polega na takim oto rozumowaniu: mamy znakomitą wizję przebudowy kraju, ale przebudowy tej nie możemy dokonać, gdyż istnieją wrogowie. Dalsza logika - znana ze wszystkich rewolucji - polega...

3945

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]