Reklama

Piosenka o końcu świata

Piosenka o końcu świata

27.01.2009
Czyta się kilka minut
1 O niezwykłej sile, jakiej nabierają niepozorne słówka w chwili, gdy staną się tytułem zbioru wierszy, przypomniał nie tak dawno temu Czesław Miłosz. Jego intuicję podjęła Wisława Szymborska. Miłosz posłużył się słówkiem "To", Szymborska wybrała "Tutaj". Dwa różne słówka, dwa sposoby widzenia świata przez dwoje wielkich poetów.
P

Pamięci Jerzego Turowicza

Siła wspomnianych tytułów tkwi w niedopowiedzeniu (niedookreśleniu?), szeroko otwierającym przestrzeń interpretacji. Wiąże się ona także z zaszyfrowanym w słowie, konkretnym i niepowtarzalnym gestem poety, który kieruje uwagę czytelnika właśnie w tę, a nie żadną inną stronę - i w ten sposób porządkuje na chwilę (albo na zawsze) jego myśli i wyobraźnię.

Tym, do których mocniej od wielkich i małych słów przemawia język obrazów, przypomnę napełnione znaczeniami gesty, jakie na fresku Rafaela "Szkoła Ateńska" wykonują Platon i Arystoteles. Pierwszy z nich wznosi wskazujący palec prawej ręki do góry; drugi nieznacznym ruchem dłoni ogarnia i akceptuje to, co bliskie, bezpośrednio dane zmysłom. Autor "Timajosa" mówi bez słów: prawda jest poza światem zjawisk; autor "Etyki nikomachejskiej" odpowiada: prawda jest w tym świecie...

11595

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]