Reklama

Pieśń protestu

Pieśń protestu

20.03.2006
Czyta się kilka minut
Scena Nawiedzenia, a więc spotkania dwóch kobiet - Elżbiety i Maryi - zakorzeniła się głęboko w życiu Kościoła, głównie dzięki obecności w jego codziennej modlitwie. Modlimy się z Elżbietą, gdy wypowiadając słowa "Zdrowaś Mario..., posługujemy się fragmentem jej mowy. Modlimy się z Maryją, gdy odmawiamy Magnificat. Jaką treść odsłoni przed nami ta perykopa, gdy odczytamy ją jako przyczynek do określenia roli kobiety w Kościele albo też jako biblijne świadectwo solidarności kobiet?.
S

Spotykają się dwie krewne (por. Łk 1, 36), choć stopnia ich pokrewieństwa nie poznajemy. Jedna, Elżbieta - w podeszłym wieku, przez całe życie naznaczona piętnem bezpłodności, w starości oczekująca narodzin swego pierworodnego. Druga - Maryja, zapewne dopiero dojrzała do małżeństwa, w wieku 12-14 lat, również spodziewająca się dziecka, mimo że "nie zna męża" (Łk 1, 34). Młodsza odbyła długą drogę, by odwiedzić starszą. Starsza - choć Pismo nie wspomina, by znała zamiar Maryi - wita Ją, jakby Jej przybycia oczekiwała. Ewangelista nie wspomina o powodach odwiedzin. Możemy tylko snuć domysły. Może Maryja, potrzebując czasu na wewnętrzną akceptację nowej sytuacji życiowej, w której się znalazła, poszukiwała rady starej, mądrej kobiety. Może łatwiej było rozmawiać o tym z kimś bliskim, ale jednak nie z najbliższego otoczenia, z krewną mieszkającą daleko - z kobietą, z którą łączy...

4353

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]