Ładowanie...
Pierwszy z żałobnej listy

8 sierpnia 1944 umiera, ciężko raniony dwa dni wcześniej, pięćdziesięciodziewięcioletni Juliusz Kaden-Bandrowski, czołowy prozaik Dwudziestolecia, autor “Generała Barcza". W połowie sierpnia na Starym Mieście giną dwaj młodzi poeci, żołnierze Powstania: dwudziestodwuletni Tadeusz Gajcy i jego rówieśnik Zdzisław Stroiński. 2 listopada po blisko trzymiesięcznej tułaczce umiera w szpitalu Żyrardowie najwybitniejszy polski krytyk, siedemdziesięciojednoletni Karol Irzykowski; ranny w pierwszych dniach Powstania, wcześniej musiał patrzeć, jak własowiec pali jego rękopisy. 6 listopada w Żelaznej pod Skierniewicami umiera Maria Rodziewiczówna; osiemdziesięcioletnia wtedy autorka “Dewajtisa" przeżyła w Warszawie całe Powstanie aż do kapitulacji, z ostatniego schronienia przy Brackiej wyczerpaną pisarkę ewakuowano na noszach. Młodszy od niej o sześć lat młodopolski poeta Bogusław...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]