Reklama

Ładowanie...

Pierwszeństwo rozsądku

25.01.2021
Czyta się kilka minut
S

Sejm przyjął nowelizację ustawy o ruchu drogowym, która koryguje hierarchię odpowiedzialności za bezpieczeństwo w okolicach oznakowanego przejścia dla pieszych: od czerwca będą oni mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy – dotychczas obowiązek ustąpienia obowiązywał tylko wobec tych, którzy już na nich się znajdowali. To powinno wyplenić mentalność, w której droga należy wyłącznie do kierowcy, a pieszy może na nią co najwyżej „wtargnąć” jako obcy byt. Nowe przepisy składają na barki kierowcy wymóg wzmożonej ostrożności i przewidywania ruchów osób w jego polu widzenia, ale z racji ogromnej dysproporcji potencjalnych szkód w zetknięciu człowieka z maszyną taka zmiana jest sprawiedliwa. Nowe przepisy zakazują przy tym pieszym korzystania z telefonów, które mogłyby rozproszyć ich uwagę.

Z pierwotnego projektu nowelizacji dyskutowanego w ub.r. wypadł niestety inny przepis...

1277

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]