Reklama

Ładowanie...

Pierwsza lekcja kapitalizmu

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Wspierał "Solidarność. Był legendą Nowej Huty. Był też człowiekiem walki. Ale nie przemocą, lecz przez budowanie instytucji alternatywnych do tych PRL-owskich. Czy SB próbowała go zabić? "O tym się nie mówiło przez lata - wspomina Wojciech Szumowski. - Niedawno dowiedziałem się, że była taka próba.
ks. Kazimierz Jancarz (kadr z archiwalnego filmu mistrzejowickiej telewizji)
-

- Kiedy słyszysz "ksiądz Jancarz", co przychodzi ci na myśl? - pytam Wojciecha Szumowskiego, reżysera-dokumentalistę. Siedzimy w jego biurze w pomieszczeniach zajmowanych przez redakcję Discovery Historia TVN.

Szumowski: - Widzę dolny kościół w Mistrzejowicach (świątynia ma dwa poziomy) i wielkiego brodatego księdza, który stoi z boku i przygląda się innym, jak coś robią, pod jego gospodarskim okiem. Nie macha rękami, nie pokrzykuje, tylko patrzy. Naprawdę widziałem taki obraz w 1988 r.: Jancarz stoi przy drzwiach i obserwuje ludzi krzątających się. Może przygotowują Mszę, a może się ta Msza skończyła? A może przygotowują Konferencję Praw Człowieka? Wbrew temu, co się nieraz opowiada, Jancarz nie pchał się do przodu. On pchał ludzi do przodu.

Ojciec Wojtka, dziennikarz Maciej Szumowski, był jednym z twórców NTV: niezależnej telewizji,...

20738

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]