Reklama

Pierwsza lekcja kapitalizmu

Pierwsza lekcja kapitalizmu

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Wspierał "Solidarność. Był legendą Nowej Huty. Był też człowiekiem walki. Ale nie przemocą, lecz przez budowanie instytucji alternatywnych do tych PRL-owskich. Czy SB próbowała go zabić? "O tym się nie mówiło przez lata - wspomina Wojciech Szumowski. - Niedawno dowiedziałem się, że była taka próba.
ks. Kazimierz Jancarz (kadr z archiwalnego filmu mistrzejowickiej telewizji)
-

- Kiedy słyszysz "ksiądz Jancarz", co przychodzi ci na myśl? - pytam Wojciecha Szumowskiego, reżysera-dokumentalistę. Siedzimy w jego biurze w pomieszczeniach zajmowanych przez redakcję Discovery Historia TVN.

Szumowski: - Widzę dolny kościół w Mistrzejowicach (świątynia ma dwa poziomy) i wielkiego brodatego księdza, który stoi z boku i przygląda się innym, jak coś robią, pod jego gospodarskim okiem. Nie macha rękami, nie pokrzykuje, tylko patrzy. Naprawdę widziałem taki obraz w 1988 r.: Jancarz stoi przy drzwiach i obserwuje ludzi krzątających się. Może przygotowują Mszę, a może się ta Msza skończyła? A może przygotowują Konferencję Praw Człowieka? Wbrew temu, co się nieraz opowiada, Jancarz nie pchał się do przodu. On pchał ludzi do przodu.

Ojciec Wojtka, dziennikarz Maciej Szumowski, był jednym z twórców NTV: niezależnej telewizji,...

20738

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]