Reklama

Paradoksy Królestwa

Paradoksy Królestwa

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Golgota, miejsce egzekucji skazańców, na pewno nie nastrajała do rozważań o Królestwie niebieskim. Nie skłaniało do tych rozważań również grono prześmiewców, którzy ironizowali wołając: zstąp z krzyża, jeśli jesteś królem. Tym bardziej można podziwiać krzyżowanego razem z Jezusem skazańca, że nie myślał jedynie o nadchodzącej śmierci ani nie koncentrował uwagi na swym bólu jako na ostatecznej rzeczywistości. Potrafił wybiegać myślą w przyszłość i w okrytym ranami bezsilnym współtowarzyszu krzyżowej drogi dostrzegł kogoś niezwykłego, kto powraca do “Swego Królestwa".
D

Dobry łotr uczy nas spojrzenia trudnej wiary w sytuacjach, które daleko odbiegają od naszych wcześniejszych wyobrażeń. Optymizmem napawa to, że skazaniec wykluczony z ludzkiej społeczności potrafił zachować wrażliwość na niewidzialny, nowy świat przychodzący wraz z biologiczną śmiercią. Chrystus docenia tę wrażliwość, zapewniając, iż wkrótce będą razem w raju. Zapowiedź tę można traktować jako pierwszą beatyfikację w historii Kościoła. Jej paradoks przejawia się w tym, że - zgodnie z logiką Kazania na Górze - ostatni okazują się pierwszymi, ci zaś, którzy uważali się za teologicznych ekspertów, demonstrują u stóp krzyża jedynie żałosne poczucie humoru. Nie potrafili sobie wyobrazić króla w cierniowej koronie. Nie zrozumieli, iż Jego królowanie polega na tym, by złoczyńców przemieniać w świętych wyzwalając w ich duszach tęsknotę za niewidzialnym Królestwem przemieniającej...

958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]