Reklama

Ładowanie...

Paradoksy Królestwa

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Golgota, miejsce egzekucji skazańców, na pewno nie nastrajała do rozważań o Królestwie niebieskim. Nie skłaniało do tych rozważań również grono prześmiewców, którzy ironizowali wołając: zstąp z krzyża, jeśli jesteś królem. Tym bardziej można podziwiać krzyżowanego razem z Jezusem skazańca, że nie myślał jedynie o nadchodzącej śmierci ani nie koncentrował uwagi na swym bólu jako na ostatecznej rzeczywistości. Potrafił wybiegać myślą w przyszłość i w okrytym ranami bezsilnym współtowarzyszu krzyżowej drogi dostrzegł kogoś niezwykłego, kto powraca do “Swego Królestwa".
D

Dobry łotr uczy nas spojrzenia trudnej wiary w sytuacjach, które daleko odbiegają od naszych wcześniejszych wyobrażeń. Optymizmem napawa to, że skazaniec wykluczony z ludzkiej społeczności potrafił zachować wrażliwość na niewidzialny, nowy świat przychodzący wraz z biologiczną śmiercią. Chrystus docenia tę wrażliwość, zapewniając, iż wkrótce będą razem w raju. Zapowiedź tę można traktować jako pierwszą beatyfikację w historii Kościoła. Jej paradoks przejawia się w tym, że - zgodnie z logiką Kazania na Górze - ostatni okazują się pierwszymi, ci zaś, którzy uważali się za teologicznych ekspertów, demonstrują u stóp krzyża jedynie żałosne poczucie humoru. Nie potrafili sobie wyobrazić króla w cierniowej koronie. Nie zrozumieli, iż Jego królowanie polega na tym, by złoczyńców przemieniać w świętych wyzwalając w ich duszach tęsknotę za niewidzialnym Królestwem przemieniającej...

958

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]