Reklama

Papież nie ustąpi

Papież nie ustąpi

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Rozmowa z Thomasem J. Reesem SJ, watykanistą:
P

PIOTR SIKORA: Co uważa Ojciec za największe wyzwania, z którymi Kościół będzie się musiał zmierzyć w 2017 roku? Czy będzie to kryzys uchodźczy, czy może napięcia między konserwatystami a papieżem?
THOMAS J. REESE SJ: Najważniejszym wyzwaniem pozostaje głosić dobrą nowinę o miłości Boga do nas i o potrzebie naszej odpowiedzi poprzez kochanie Go i wszystkich naszych sióstr i braci. Konkretnie oznacza to pracę nad pojednaniem i pokojem między ludźmi, troskę o ubogich i zmarginalizowanych, zwłaszcza o uchodźców, a także ochronę środowiska, w którym żyjemy – tu najważniejsza jest kwestia globalnego ocieplenia.
A co z papieską reformą kościelnych struktur?
Ważne, by dokończył reformę watykańskich finansów, tak by wyeliminować korupcję i powodowane przez nią skandale. Ale jeszcze ważniejsze, by Franciszek zmieniał „kulturę” kościelną – tj. przyczynił się do końca klerykalizmu, by świeccy odgrywali większą rolę w ewangelizacji. Nie powinien m.in. watykańskich urzędników czynić biskupami i kardynałami – by byli oni raczej „personelem” służącym Kościołowi, a nie „książętami Kościoła”, którzy nim rządzą.
Jakich działań papieża możemy się spodziewać w 2017 roku?
Myślę, że będzie nadal zwracał uwagę świata na ubogich i uchodźców. Będzie na pewno apelował do światowych przywódców, by pracowali nad pokojem na świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. A przede wszystkim – będzie wciąż przypominał ludziom, że Bóg ich kocha.
Czy uważa Ojciec za możliwe, że Franciszek – osiągnąwszy 80 lat – będzie chciał ustąpić z papieskiego urzędu?
Nie. Sądzę, że weźmie przykład z Benedykta XVI – i zrezygnuje tylko wtedy, gdy uzna, że nie jest w stanie dłużej wykonywać obowiązków, które jako papieżowi powierzył mu Bóg. ©℗

THOMAS J. REESE jest jezuitą, teologiem, publicystą „National Catholic Reporter”, autorem m.in. książki „Watykan od środka”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]