Papież nie ustąpi
Papież nie ustąpi
PIOTR SIKORA: Co uważa Ojciec za największe wyzwania, z którymi Kościół będzie się musiał zmierzyć w 2017 roku? Czy będzie to kryzys uchodźczy, czy może napięcia między konserwatystami a papieżem?
THOMAS J. REESE SJ: Najważniejszym wyzwaniem pozostaje głosić dobrą nowinę o miłości Boga do nas i o potrzebie naszej odpowiedzi poprzez kochanie Go i wszystkich naszych sióstr i braci. Konkretnie oznacza to pracę nad pojednaniem i pokojem między ludźmi, troskę o ubogich i zmarginalizowanych, zwłaszcza o uchodźców, a także ochronę środowiska, w którym żyjemy – tu najważniejsza jest kwestia globalnego ocieplenia.
A co z papieską reformą kościelnych struktur?
Ważne, by dokończył reformę watykańskich finansów, tak by wyeliminować korupcję i powodowane przez nią skandale. Ale jeszcze ważniejsze, by Franciszek zmieniał „kulturę” kościelną – tj. przyczynił się do końca klerykalizmu, by świeccy odgrywali większą rolę w ewangelizacji. Nie powinien m.in. watykańskich urzędników czynić biskupami i kardynałami – by byli oni raczej „personelem” służącym Kościołowi, a nie „książętami Kościoła”, którzy nim rządzą.
Jakich działań papieża możemy się spodziewać w 2017 roku?
Myślę, że będzie nadal zwracał uwagę świata na ubogich i uchodźców. Będzie na pewno apelował do światowych przywódców, by pracowali nad pokojem na świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. A przede wszystkim – będzie wciąż przypominał ludziom, że Bóg ich kocha.
Czy uważa Ojciec za możliwe, że Franciszek – osiągnąwszy 80 lat – będzie chciał ustąpić z papieskiego urzędu?
Nie. Sądzę, że weźmie przykład z Benedykta XVI – i zrezygnuje tylko wtedy, gdy uzna, że nie jest w stanie dłużej wykonywać obowiązków, które jako papieżowi powierzył mu Bóg. ©℗
THOMAS J. REESE jest jezuitą, teologiem, publicystą „National Catholic Reporter”, autorem m.in. książki „Watykan od środka”.
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]