Reklama

Pani Anna

13.04.2010
Czyta się kilka minut
Anna Walentynowicz
P

Pozostanie dla Polaków symbolem oporu wobec komunizmu i niesprawiedliwości. Zapamiętamy ją jako osobę do końca niezależną i wierną swym poglądom.

Anna Walentynowicz: rocznik 1929, wieloletnia pracownica Stoczni Gdańskiej (1950-1991). Spawacz i legendarna suwnicowa. Ze względu na swą postawę represjonowana: dwukrotnie zwalniana z pracy za działalność opozycyjną (w 1980 i 1982 r.), wcześniej (w 1968 r.) przeniesiona na inny wydział po nieudanej próbie usunięcia jej z pracy za to, że wyjaśniała defraudację pieniędzy z funduszu zapomogowego. Uczestniczka Grudnia 1970, od drugiej połowy lat 70. zaangażowała się w działalność opozycji. Od maja 1978 r. działaczka Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, członkini redakcji "Robotnika Wybrzeża" (od 2. numeru). W jej mieszkaniu organizowano spotkania działaczy opozycji (np. Kuronia i Moczulskiego). Współorganizowała...

3651

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]