Reklama

Otwieramy Kościół

Otwieramy Kościół

08.02.2015
Czyta się kilka minut
Kard. Reinhard Marx, członek Rady Kardynałów i przewodniczący episkopatu Niemiec: Ewangelia nie jest nowa, ale Franciszek wyraża ją nowym sposobem. Mentalność biskupów też musi się zmienić.
Fot. Rolf Vennenbernd / AFP / EAST NEWS
K

KS. LUKE HANSEN SJ: Czy praca w Radzie Kardynałów zmieniła spojrzenie Księdza Kardynała na Kościół?

KARD. REINHARD MARX: Doszedł mi nowy obowiązek. Kiedy udzielam wywiadów – tak jak dzisiaj – i jestem pytany, co robię w Radzie i jak to jest być przy papieżu, poczuwam się do większej odpowiedzialności. Ale nie widzę Kościoła inaczej. Jestem biskupem od 18 lat, kardynałem od pięciu i uczestniczyłem w synodach. Dostrzegam nowe obowiązki i nowe możliwości, a także szansę na wejście do historii Kościoła.

Na czym polegają nowe możliwości?

Cały pontyfikat papieża Franciszka otworzył nowe drogi. To się czuje. W USA wszyscy mówią o Franciszku, nawet niekatolicy. Muszę zastrzec, że papież nie jest Kościołem, Kościół to coś więcej niż papież. Ale pojawiła się nowa atmosfera. Pewien rabin poprosił mnie: „Powiedz papieżowi,...

14735

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kapitalne, kupuję. Ważny punkt jaki przebija się przez wszystkie inne podejmowane problemy/zagadnienia dotyczy tzw. centralizmu, który przynosi Kościołowi same szkody. Ewangelia stawia na dialog, jak Bóg z człowiekiem, a człowiek z Bogiem tak i człowiek z człowiekiem. Kto Boga stawia w centrum gubi człowieka i odwrotnie.Kościołowi strasznie dużo zajmuje czasu, wieki całe zrozumienie prostej ewangelicznej drogi a to z tej przyczyny między innymi, iż tak trudno niektórym duchownym zejść do ludzi. Gdy Bóg mówi do człowieka, a człowiek do Boga, to Kto jest w centrum ?- pytał Jan Paweł II.

W Polsce łatwiej zmienić niejakiego Lemańskiego niż jakiegokolwiek Bikupa.

człowieka się kocha, a miłość go przemienia. Jeśli chcemy zmieniać człowieka na swój obraz i podobieństwo zabijamy w nim tą cząstkę bóstwa, która sprawia, ze jest tak wyjątkowy, bo Inny.

Ile lat ma Franciszek, że to on jest do przodu przed całym polskim episkubatem?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]