Reklama

Ostatnia podróż Marszałka

Ostatnia podróż Marszałka

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Uwagę przyciąga głównie dziwaczna trumna, jasnym pasmem dzieląca mrok pomieszczenia. Zabiera mnie w zupełnie inne podróże niż te wymarzone przez budowniczych mitu Marszałka.
N

Najpierw o widzialnym. Starszy mężczyzna w dziwacznej trumnie (dziwacznej, bo metalowej, nitowanej, z okienkiem). Wąsaty, trochę sztuczny, ewidentnie poddany licznym zabiegom, po pośmiertnej wizycie u fryzjera, mocno umalowany (zajął się nim ordynans? ktoś z teatru? z branży filmowej?). Zdjęcie nie jest opisane; znalazło się w którymś z antykwariatów.

To Józef Piłsudski. Źródła mówią: 12 maja 1935 roku Piłsudski umiera na raka w Warszawie. Długo trwają pertraktacje dotyczące miejsca pochówku, nie ma pewności, czy mu się należy miejsce na Wawelu. Jednak arcybiskup Sapieha wydaje w końcu pozwolenie, z Warszawy rusza pociąg pancerny z ciałem; za trumną idzie na Wawel ćwierć miliona ludzi. Zwłoki zabalsamowano, bo przeznaczone są na wieczne oglądanie, wydane na spojrzenia publiczności - te zwłoki to narodowa relikwia. Zostają pochowane i niepochowane jednocześnie...

7598

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]