Ostatni wiersz

Pogrzeb ks. Jana Twardowskiego odbył się 3 lutego w Warszawie. Poprzedniego dnia w kościele ss. Wizytek czuwano przy trumnie zmarłego. W żałobnym kondukcie, prowadzonym przez rektora kościoła, ks. Aleksandra Seniuka, trumnę przeniesiono do wypełnionego wiernymi kościoła św. Krzyża.

06.02.2006

Czyta się kilka minut

 /
/

Obecni byli m.in. żona prezydenta Maria Kaczyńska, premier i minister kultury. Mszy św. przewodniczył Prymas; koncelebrowali m.in. nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, metropolita lubelski abp Józef Życiński, biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź oraz ponad stu kapłanów z różnych stron Polski. Gregoriańskie śpiewy liturgiczne (po łacinie) wykonał chór z kościoła wizytek.

Homilię, zgodnie z życzeniem zmarłego, wygłosił abp Życiński. Zażyła i długa znajomość łącząca arcybiskupa z poetą, jak i znajomość jego twórczości, pozwoliły ukazać postać ks. Twardowskiego w różnych wymiarach. Spełniono jeszcze jedno jego życzenie: zgromadzeni ze wzruszeniem wysłuchali ostatniego wiersza, który ks. Jan podyktował na łożu śmierci: "Zamiast śmierci / racz z uśmiechem / przyjąć Panie / pod Twe stopy / życie moje / jak różaniec".

Po Mszy przemówił premier, a siostrzenicy zmarłego, Anieli Truszkowskiej, wręczono pośmiertnie nadany przez prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Następnie trumnę przewieziono na Pola Wilanowskie, do powstającej świątyni Opatrzności Bożej. Ciało zmarłego przyjęła na wieczny spoczynek krypta zasłużonych, jeszcze w stanie surowym, do której wchodzi się przez podziemny garaż.

O testamencie ks. Jana i wyborze Prymasa nikt nie wspominał. Któż chciałby, żeby ta sprawa zdominowała chwile pożegnania? Może tylko ci, którzy znali zmarłego, pomyśleli o tym, gdy w homilii abp Życiński wspomniał spacery Poety po ukochanych Powązkach. Ale to był moment. Pogrzeb upłynął w atmosferze spokojnej, modlitewnej zadumy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2006