Reklama

Ostatni rozdział Tory

Ostatni rozdział Tory

05.12.2016
Czyta się kilka minut
Osiem linijek ostatniego rozdziału Tory poświęconych jest śmierci Mojżesza.
C

Cztery kolejne mówią nam, jak wielkim był prorokiem. Kto mógł je napisać? Z przedostatniej części Księgi dowiadujemy się, że prorok spisał całą Torę od początku do końca i zwój ten włożył do skrzyni przymierza. (Powiadają, że spisał Torę w trzynastu kopiach).

Jeśli przyjmiemy, że Tora jest dziełem całkowicie zamkniętym, w którym nikt, poza Mojżeszem inspirowanym słowem Boga, nie mógł wnosić żadnych uzupełnień, oznacza to, że również słowa o śmierci na górze Nebo spisał ten, kto tam umarł. Skoro on opisał ostatnie godziny życia Mojżesza, to musiał skądś wiedzieć, jak wyglądały, nim oddał tam Bogu swoją duszę. A skąd mógł wiedzieć? Oczywiście od samego Boga, który mu wszystko akuratnie przedstawił i dopilnował, by słowa te znalazły się w świętych księgach. Nie mógł ich napisać Jozue, na którego położył ręce Mojżesz. Choć tylko on spośród żywych wiedział nie tylko, jak zmarł jego...

3550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]