Reklama

Ostatni bój majora Dewana

Ostatni bój majora Dewana

20.09.2021
Czyta się kilka minut
Brytyjscy Gurkhowie, weterani wojen i misji, upominają się o swoje prawa. Niedawno kilku z nich prowadziło nawet strajk głodowy.
Strajk głodowy dwóch emerytowanych gurkhijskich żołnierzy oraz wdowy po weteranie przed siedzibą premiera na Downing Street. Londyn, 18 sierpnia 2021 r. MARTIN POPE / SOPA / GETTY IMAGES
N

Na głodówkę przed siedzibą premiera przy Downing Street zdecydowało się dwóch weteranów: 60-letni Dhan Gurung i 63-letni Gyanraj Rai, a także 59-letnia Pushpa Rana Ghale, wdowa po weteranie. Rai już kiedyś głodował – w 2013 r., przez dwa tygodnie.

Chwilami było dramatycznie. Po dwunastu dniach protestu Gurung trafił do szpitala z podejrzeniem zawału. Następnego dnia wrócił jednak na londyńską ulicę. Powiedział, że jest gotowy umrzeć, jeśli tylko w ten sposób uda się skłonić brytyjski rząd do rozwiązania problemów powstałych za sprawą narosłych przez ponad 200 lat niesprawiedliwości.

Głodówki, ta i poprzednia, były elementem ciągnącej się od lat walki o równe traktowanie gurkhijskich weteranów. Chodzi głównie o wysokość ich emerytur, znacznie niższych niż te, które otrzymują ich koledzy Brytyjczycy. Rai ujawnił, że dostaje 350 funtów miesięcznie (podczas gdy brytyjski...

17669

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]