Reklama

Ostateczne pytanie

Ostateczne pytanie

04.12.2007
Czyta się kilka minut
Rafael, "Cnoty teologiczne" (fragment: "Wiara"), 1507 r., olej na płótnie
A

ARTUR SPORNIAK: - Po co człowiekowi wiara?

KRZYSZTOF PIESIEWICZ: - Pod koniec lat 70. jako młody adwokat broniłem trzech chłopaków - mieli po dziewiętnaście, dwadzieścia parę lat - oskarżonych o serię brutalnych morderstw dokonanych na starszych kobietach. Groził im wyrok śmierci. Zaryzykowałem przeprowadzenie dowodu na możliwość wskazania pozytywnych rokowań co do ich przyszłości - taka linia obrony nie była praktykowana w polskich sądach.

W charakterze biegłego poprosiłem prof. Czapowa, wybitnego socjologa zajmującego się problemem patologii społecznych. Zapytałem go, jak to możliwe, by ci chłopcy, z których jeden parał się poezją, drugi był harcmistrzem jednego z prężnych szczepów warszawskich, a trzeci sumiennie pracował w fabryce, przynosił mamie pieniądze i bezinteresownie pomagał sąsiadom, mogli dokonać takich zbrodni? Odpowiedział, że...

16017

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]