Osoby pokrzywdzone w Kościele nie mają wglądu w postępowanie we własnej sprawie

Maria Bremer, psychoterapeutka: Dzwonią do nas osoby, które zgłosiły swoją sprawę kurii i od wielu miesięcy, a często i lat, nie otrzymały żadnych informacji.

11.03.2024

Czyta się kilka minut

Demonstracja "Zło musi odejść" przeciwko tuszowaniu przestępstw pedofilii w kościele. Kraków, 11 lipca 2021 r. / fot. Beata Zawrzel / REPORTER
Demonstracja „Zło musi odejść” przeciwko tuszowaniu przestępstw pedofilii w Kościele. Kraków, 11 lipca 2021 r. / Fot. Beata Zawrzel / Reporter

Anna Goc: Inicjatywa „Zranieni w Kościele” powstała pięć lat temu, by wspierać osoby, które doświadczyły krzywdy seksualnej w Kościele. Co wtorek działa dyżur telefoniczny, czekają psychoterapeuci. Czy zmienił się profil osób, które dzwonią?

Maria Bremer, psychoterapeutka: Dotąd mieliśmy 268 dyżurów, odebraliśmy 601 telefonów. Nie zmieniło się to, że dzwonią głównie kobiety. Zdarza się, że są to osoby starsze, które po raz pierwszy opowiadają o swojej krzywdzie z dzieciństwa. Wiedzą, że sprawca już nie żyje, nie szukają wsparcia w formalnym zgłoszeniu sprawy, chcą jedynie opowiedzieć o tym, czego doświadczyły. Podkreślają, że to przynosi im ulgę.

Coraz częściej dzwonią także osoby, które doznały krzywdy jako dorosłe: w grupie religijnej, zgromadzeniu zakonnym albo w przewodnictwie duchowym.

W ramach Inicjatywy „Zranieni w Kościele” istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia asystentki, m.in. przy składaniu zawiadomienia w kurii. Jak zmienia się liczba tego typu zgłoszeń?   

Wciąż pojawiają się prośby o wsparcie asystentki podczas zgłaszania sprawy, bo to moment trudny dla wielu skrzywdzonych. Jest ich jednak mniej, bo zwykle wzmożenie tego typu telefonów obserwowaliśmy po ujawnieniu kolejnych spraw wykorzystania seksualnego przez duchownych, których teraz w mediach jest mniej.

Od jakiegoś czasu dzwonią za to osoby, które swoją sprawę zgłosiły już kurii i od wielu miesięcy, a często i lat, nie otrzymały z kurii żadnych informacji o szczegółach postępowania. Osoby pokrzywdzone w Kościele mają status świadka we własnych sprawach, a nie strony, dlatego nie mają wglądu w postępowanie. Jako Inicjatywa niewiele możemy zrobić, ale i tak interweniujemy, bo widzimy, że nasze pytania nadają sprawie inny bieg – zwykle ją przyspieszają. Osoby skrzywdzone nierzadko nie mają też siły dopytywać o przebieg postępowania, pełnimy więc funkcję ich rzecznika.

Od ponad czterech lat działa też grupa wsparcia, jak można do niej dołączyć?

Grupa jest otwarta dla wszystkich, choć teraz są w niej same kobiety. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w soboty, i trwają trzy godziny. Przed dołączeniem do grupy zapraszamy na konsultację z osobami prowadzącymi. Grupa jest finansowana przez Fundację Świętego Józefa.

Mówimy głównie o wsparciu osób pokrzywdzonych przez duchownych, które zorganizowali świeccy katolicy. Jakie zmiany wydają się Pani najpilniejsze wewnątrz hierarchicznego Kościoła?

Osobom pokrzywdzonym brakuje podmiotowego traktowania i poczucia sprawczości. Sytuację, w jakiej się znajdują, dobrze oddaje cytat z jednej z kobiet: „To, co się wydarzyło, nie jest naszą winą, ani naszym wstydem, jednocześnie chcemy mieć wpływ na to, komu, gdzie i w jaki sposób o tym mówimy”. Do tej pory jest tak, że jeśli w kurii pojawia się zgłoszenie, Kościół instytucjonalny całą uwagę przekierowuje na sprawcę, a nie na osobę pokrzywdzoną.

Maria Bremer / fot. archiwum prywatne

Maria Bremer – pedagożka, psychoterapeutka. Ukończyła Profilaktykę przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży w Akademii Ignatianum. Zaangażowana w Inicjatywę „Zranieni w Kościele”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Laureatka VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego (… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 11/2024

W druku ukazał się pod tytułem: Osobom pokrzywdzonym wciąż brakuje podmiotowego traktowania