Reklama

Opowieści o próbach i cudach

Opowieści o próbach i cudach

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Wsezonie turystycznym w krakowskich hotelach leżą reklamy zapraszające na "safari" po Nowej Hucie: można pojeździć sobie ciasnym trabantem, wejść do knajpy jak sprzed czterdziestu lat, zobaczyć "prawdziwych" robotników budujących socjalizm. Są entuzjaści takich eskapad. Pytanie: z jakim obrazem najmłodszego miasta, które stało się częścią Krakowa, wyjeżdżają?
N

Niewielka książeczka Renaty Radłowskiej - dziennikarki i mieszkanki tzw. "starej" Nowej Huty - to swoiste antidotum, broniące sąsiadów autorki przed stereotypami, które ciągle jeszcze pozwalają krakusom ze Śródmieścia czy Krowodrzy przechwalać się, że nigdy nie byli jeszcze w tej dzielnicy "chamstwa i bandytyzmu", zaś coraz częstszym gościom ze świata podczas wizyty w "żywym skansenie komunizmu" poszukiwać jedynie niezdrowego dreszczyku emocji.

"Nowohucką telenowelę" trudno przypisać jakiemuś gatunkowi. Nie jest to ani zbiór reportaży, ani literacka galeria portretów. Raczej rodzaj litanii, przywołującej "patronów" tego miejsca: "Zbyszka od niejeżdżenia", "Janusza od jesiennych romansów", "Marię od cegieł", "Gienię od patrzenia na cmentarz"... Po każdym wezwaniu następuje opowieść o próbach i cudach - trochę jak ze średniowiecznej "Złotej Legendy".

...
3169

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]