Reklama

Odpowiedzialność mass mediów

Odpowiedzialność mass mediów

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Skandaliczna wpadka amerykańskiego Newsweeka czy prowokacja zastosowana wobec Gazety Wyborczej skłaniają do licznych komentarzy na temat odpowiedzialności mass mediów. Jest to jednak sprawa skomplikowana i wymaga należytej refleksji, a być może pewnych zmian prawnych.
W

We współczesnych społeczeństwach wolność słowa jest nienaruszalna. Naturalnie istnieją normalne sądowe mechanizmy dostępne dla wszystkich tych, którzy poczuli, że ich dobra osobiste zostały przez gazetę czy telewizję naruszone. I teoretycznie tak powinno być, nie należy wprowadzać żadnych innych ograniczeń. Jednak w pogoni za sensacją mass media coraz częściej tracą zimną krew i podają informacje, które niekoniecznie godzą w dobra osobiste konkretnej osoby, ale w interes społeczeństwa lub państwa. Zresztą podanie informacji nawet dotyczącej dóbr osobistych jednej osoby czasem może spowodować straty niepowetowane, których żadne sprostowania nie naprawią. Tak było w przypadku jednego z poważnych kandydatów na stanowisko rektora Uniwersytetu Warszawskiego, którego nazwisko znalazło się na liście Wildsteina, o czym gazety z lubością poinformowały, a potem, kiedy okazało się, że...

3752

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]