Reklama

Oczekuj sztormu

Oczekuj sztormu

16.06.2009
Czyta się kilka minut
Łoskoty huraganów, pioruny rozrywające niebiosa i wściekłe wichury mogą wywołać w każdym niepokój i pytania egzystencjalne. Marcin Luter miał ponoć złożyć obietnicę zostania mnichem i kapłanem w czasie gwałtownej burzy. Przeciwnicy Reformatora oraz niektórzy psychoanalitycy zinterpretowali to zdarzenie jako zdradzające skłonność do stanów lękowych, przezwyciężanych wzbudzeniem prymitywnego aktu wiary, graniczącego z zabobonem. Lęk przed żywiołami miałby zatem łączyć wiarę Lutra z przerażeniem Apostołów, których łodzią wstrząsały fale wzburzonego jeziora Galilejskiego.
Z

Zazwyczaj teologowie podkreślają, że czyny i cuda Jezusa były probierzem wiarygodności jego nauczania i misji. Jednak cuda Jezusa, czyli znaki, mają również "drugie dno". Są one swoistą "przypowieścią", domagającą się interpretacji. Współczesny czytelnik z łatwością wychwyci teologiczny sens znaku uciszenia burzy na jeziorze. Oto łódź Piotrowa, czyli Kościół, miotana jest falami rozmaitych przeciwności. Uczniowie znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Przerażeni, uznają swoje beznadziejne położenie. Przeciwności losu sprawiają, że tracą zaufanie do Boga. Co więcej: sen Jezusa zdaje się wskazywać, że młody Kościół tonie, a Boga to zupełnie nie interesuje. "Panie, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?".

Na przestrzeni wieków Kościół zawsze musiał stawiać czoło rozmaitym sztormom, ale dzisiaj wydaje się nam, że stara łódź Piotrowa miotana jest mocniejszymi falami...

2309

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]