Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Obywatel uczeń

Obywatel uczeń

26.04.2011
Czyta się kilka minut
"Uczeń wygrał ze szkołą w sądzie" - doniosła "Rzeczpospolita", opisując sprawę Alana Szwajkowskiego, który oskarżył swoje dawne liceum o dyskryminację.
B

Były uczeń w 2008 r. protestował wraz z kolegami z klasy przeciw niesprawiedliwemu, ich zdaniem, systemowi oceniania w ramach jednego z przedmiotów. Po tym, jak z protestu wycofali się pozostali uczniowie, Alan - jak twierdzi, pod presją nauczycieli - zmienił szkołę. Z prowadzenia sporu jednak nie zrezygnował, kierując m.in skargę do MEN, a później wnosząc pozew do sądu. Zgodnie z ogłoszonym właśnie wyrokiem miasto, jako organ prowadzący, ma wypłacić Szwajkowskiemu odszkodowanie w wysokości 15,5 tys. zł.

Sprawę skomentowała minister edukacji Katarzyna Hall, stwierdzając, że orzeczenie jest triumfem edukacji obywatelskiej. Paradoks polega jednak na tym, że edukacja ta jest jednym z najsłabszych elementów polskiego systemu szkolnictwa, o czym pośrednio świadczy stan społeczeństwa obywatelskiego w skali makro. Koronnym dowodem tej słabości jest utrzymująca się...

1712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]