Reklama

Ładowanie...

Obywatel uczeń

26.04.2011
Czyta się kilka minut
"Uczeń wygrał ze szkołą w sądzie" - doniosła "Rzeczpospolita", opisując sprawę Alana Szwajkowskiego, który oskarżył swoje dawne liceum o dyskryminację.
B

Były uczeń w 2008 r. protestował wraz z kolegami z klasy przeciw niesprawiedliwemu, ich zdaniem, systemowi oceniania w ramach jednego z przedmiotów. Po tym, jak z protestu wycofali się pozostali uczniowie, Alan - jak twierdzi, pod presją nauczycieli - zmienił szkołę. Z prowadzenia sporu jednak nie zrezygnował, kierując m.in skargę do MEN, a później wnosząc pozew do sądu. Zgodnie z ogłoszonym właśnie wyrokiem miasto, jako organ prowadzący, ma wypłacić Szwajkowskiemu odszkodowanie w wysokości 15,5 tys. zł.

Sprawę skomentowała minister edukacji Katarzyna Hall, stwierdzając, że orzeczenie jest triumfem edukacji obywatelskiej. Paradoks polega jednak na tym, że edukacja ta jest jednym z najsłabszych elementów polskiego systemu szkolnictwa, o czym pośrednio świadczy stan społeczeństwa obywatelskiego w skali makro. Koronnym dowodem tej słabości jest utrzymująca się...

1712

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]