Reklama

Obrazki z wystawy

Obrazki z wystawy

05.05.2006
Czyta się kilka minut
"Do Sieny najlepiej przyjechać nad ranem, gdy kruche palce świtu ledwie muskają powietrze, a chłodne zygzaki tajemniczego losu oblepiają twarz. O, taki początek to jest prawdziwy początek. Albo taki: "W Padwie, szukając śladów Giotta, odbywałem magiczną podróż w czasie, podróż do źródeł patrzenia. Takie początki to rozumiem, wszystko jest - wzniosłość, wrażliwość, erudycja, prawda, dobro i piękno. Wszystko, co trzeba, żeby zdobyć uznanie wyrafinowanego estety. Ale żeby napisać na przykład: "Przyleciałem do Berlina izidżetem. Wiało jak na Kurdwanowie?.
A

Albo: "W pociągu nie spałem całą noc. Rano obiłem mordę facetowi, który chrapał"? O, żeby tak napisać, to trzeba być człowiekiem, który Wojciecha Karpińskiego na pewno nie czytał i nie przeżywał z nim tkliwych godzin nad obrazami włoskich mistrzów. Żeby tak napisać, to chyba trzeba nie odróżniać Pontorma od Perugina albo Teniersa od Cuypa. Żeby tak napisać, to trzeba nie mieć sumienia.

Kto jednak z nas - prowincjonalnych łapserdaków z przyblokowych podwórek, którzy wszędzie na świecie omijają dalekim łukiem sale z malarstwem impresjonistycznym - mógłby mieć prawo do takich wzruszeń? Na to, żeby tak pięknie zacząć, trzeba było od małego latać po muzeach, a nie grać kapslami w Wyścig Pokoju i z dziką satysfakcją Szozdą wywalać Szurkowskiego z trasy. Na to, żeby tak pięknie zacząć, trzeba było nie fascynować się w młodości szalonymi rajdami Zbyszka Guta z Odry...

7268

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]