Reklama

Obraz tygodnia (18-24 XII)

Obraz tygodnia (18-24 XII)

03.01.2007
Czyta się kilka minut
W Bożonarodzeniowym orędziu Benedykt XVI zastanawiał się, czy przyjście na świat Zbawiciela ma jeszcze znaczenie dla człowieka trzeciego tysiąclecia, modlił się o pokój w Iraku, Ziemi Świętej, Libanie, Darfurze oraz na Sri Lance i wypowiedział się przeciwko eutanazji. Włoski sąd nie zgodził się na odłączenie nieuleczalnie chorego Piergiorgio Welby’ego, 60-latka cierpiącego na zanik mięśni, od aparatury podtrzymującej życie - sędziowie uznali, że luka w przepisach nie pozwala im na zajmowanie się takimi przypadkami i zaapelowali do parlamentu o rozwiązanie problemu legislacyjnego. Mimo zakazu Welby’emu pomógł umrzeć anestezjolog, który podał mu środek usypiający i odłączył go od aparatury. Lekarzowi grozi 15 lat więzienia. Powiernictwo Pruskie - krytykowane przez niemiecki rząd i dużą część środowiska wypędzonych - złożyło w Europejskim Trybunale Praw Człowieka 22 pozwy przeciwko Polsce o odszkodowania za mienie utracone przez Niemców po 1945 r. Polska zareagowała zapowiedzią renegocjacji traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, podpisanego między Warszawą a Berlinem w 1991 r. Dopuszczające taką możliwość wypowiedzi polskiego premiera i szefowej dyplomacji wywołały burzę w obu krajach. "To przekracza granice zdrowego rozsądku" - powiedział Władysław Bartoszewski, a rzecznik niemieckiego rządu stwierdził, że nie widzi powodów do renegocjacji. Prokuratura potwierdziła, że postawi posłowi Stanisławowi Łyżwińskiemu zarzut zmuszania do seksu w zamian za pracę, a być może także gwałtu. W związku ze sprawą liderów Samoobrony, oskarżonych o molestowanie seksualne pracownic, padną zarzuty także pod adresem co najmniej dwóch innych działaczy partii.
  • Prezydent Lech Kaczyński wstrzymał uroczystość zaprzysiężenia wybranych już przez Sejm nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego w związku z zarzutami wobec zgłoszonej przez Samoobronę Lidii Bagińskiej, której niedawno sąd odebrał uprawnienia syndyka za nieudolne i nieetyczne prowadzenie upadłości. Niewykluczone, że parlament będzie ponownie głosował jej kandydaturę.
  • Kazimierz Marcinkiewicz nie wejdzie do rządu Jarosława Kaczyńskiego: obecny premier nie zgodził się, by jego poprzednik zastąpił Zytę Gilowską na stanowisku wicepremiera ds. gospodarczych. Marcinkiewicz - mimo braku doświadczenia w bankowości - został więc kandydatem PiS na prezesa PKO BP.
  • Grupa 46 posłów PiS, LPR i PSL złożyła w Sejmie projekt uchwały ogłaszającej Jezusa Chrystusa królem Polski.
  • Tygodnik "Gazeta Polska" oskarżył...
3776

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]