SLD rozpoczął rozmowy z Platformą Obywatelską o poparciu planu Hausnera. Liderzy PO domagają się w zamian wprowadzenia 15-procentowego podatku liniowego. Rząd jest sceptyczny, ale rozmowy będą kontynuowane. Niepewność co do losów planu spowodowała spadek wartości złotówki (za euro płacono nawet 4,87 zł, za dolara - 3,87 zł).
Co najmniej 39 osób zginęło w zamachu bombowym na moskiewskie metro. Prezydent Putin uważa, że za atakiem stoją Czeczeni, przedstawiciel czeczeńskiego prezydenta Maschadowa potępił zamach.
Na konferencji ministrów obrony NATO w Monachium uzgodniono, że Sojusz przejmie z czasem od Polski dowództwo międzynarodowej dywizji w Iraku.
Prezydent George W. Bush powołał specjalną komisję, która ma zbadać wiarygodność doniesień CIA na temat irackiej broni masowego rażenia. Na czele stanął były demokratyczny senator Charles Robb. Podobne dochodzenie przeprowadzi w sprawie informacji brytyjskiego wywiadu niezależna komisja powołana przez premiera Tony'ego Blaira.
Senator John Kerry wygrał kolejne siedem stanowych prawyborów w walce o nominację Partii Demokratycznej w jesiennych wyborach prezydenckich w USA.
W stanie Massachusetts zalegalizowano "małżeństwa" homoseksualne. "Małżeństwo to święty związek między mężczyzną a kobietą" - skomentował prezydent Bush, opowiadający się za wprowadzeniem odpowiedniej definicji do konstytucji USA.
56 proc. Szwajcarów poparło w referendum projekt zmiany konstytucji przewidujący dożywotnie internowanie przestępców seksualnych.
Przed Trybunałem w Hadze rozpoczął się proces Momczilo Krajisznika, oskarżanego o ludobójstwo przewodniczącego parlamentu bośniackich Serbów na początku lat 90. Wciąż nie udało się złapać 20 innych oskarżonych, m.in. Radovana Karadzicia i Radko Mladicia.
Niemiecki sąd uniewinnił z powodu braku dowodów 31-letniego Marokańczyka, podejrzanego o współorganizowanie zamachów z 11 września.
Kanclerz Gerhard Schroeder zrezygnował z przewodniczenia niemieckim socjaldemokratom.
Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma oświadczył, że nie będzie się ubiegał o trzecią kadencję w jesiennych wyborach. Tymczasem popierająca go większość w Radzie Najwyższej zrezygnowała z pomysłu wyboru głowy państwa przez deputowanych, a nie przez naród.
Ukraiński rząd postanowił, że ropa z rejonu Morza Kaspijskiego popłynie do Europy rurociągiem Odessa-Brody, a później m.in. przez Polskę. Oznacza to częściowe uniezależnienie Kijowa od Moskwy.
W Tajlandii i Wietnamie zmarło kilkanaście osób zarażonych tzw. ptasią grypą.
Sieć internetową dotknął jeden z poważniejszych kryzysów: wirus Mydoom zainfekował ponad milion komputerów, straty szacowane są na ponad 30 mld dolarów.
Blisko połowa studentów prestiżowych warszawskich uczelni, badanych przez firmę Student News we współpracy z Instytutem Socjologii UW, oznajmiła, że chciałaby wyjechać z Polski na stałe; 84 proc. zadeklarowało, że myśli o wyjeździe na rok-dwa.
Firma Ostrowski Arms, która wraz z amerykańskimi partnerami zwyciężyła w przetargu na uzbrojenie irackiej armii, nie ma prawa na handel bronią poza terenem Polski.
Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała realizację rządowego programu budowy autostrad. W latach 2000-02 powstało 136 km autostrad, nie wykorzystano prawie jednej trzeciej przeznaczonych na to pieniędzy, a Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest - zdaniem NIK - niegospodarna.
B. prezes ZUS Stanisław Alot i pełnomocnik rządu Jerzego Buzka ds. reformy emerytalnej Ewa Lewicka odpowiedzą przed sądem za błędy w komputeryzacji ZUS realizowanej przez Prokom. Oboje twierdzą, że są niewinni; kontrakt z Prokomem podpisano, gdy prezesem ZUS była Anna Bańkowska (SLD).
Zeznający w procesie Lwa Rywina b. członek rady nadzorczej TVP Bolesław Sulik powiedział, że po przesłuchaniu nagrania rozmowy oskarżonego z Adamem Michnikiem doszedł do przekonania, że ktoś chce skompromitować Agorę i Roberta Kwiatkowskiego.
Przyjmując projekt ustawy o RTV ministrowie wiedzieli, że konstruują prawo wymierzone w Agorę - powiedział uczestniczący w tamtym posiedzeniu rządu ówczesny przewodniczący KRRiT Juliusz Braun, komentując ujawnioną niedawno notatkę z posiedzenia, w której napisano "zakaz sprzedaży akcji Agorze".
Na trzy miesiące więzienia skazał sąd dziennikarza "Wieści Polickich", który nie przeprosił za pomówienie gminnego urzędnika.
Prokuratura Rejonowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko redaktorowi naczelnemu "Rzeczpospolitej" Maciejowi Łukasiewiczowi, który odmówił opublikowania pisma z toruńskiego sądu. Zdaniem biegłego nie nosiło ono znamion sprostowania.
Były marszałek Sejmu Maciej Płażyński powołał Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców, który weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród założycieli są głównie samorządowcy, a także kilku ministrów rządu Jerzego Buzka.
"Proszę, nie przysyłajcie nam do Parlamentu Europejskiego 54 zrzędzących zgredów" - zaapelował goszczący w redakcji "Gazety Wyborczej" przewodniczący Parlamentu Pat Cox.