Reklama

Oblicza wolności

Oblicza wolności

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Wobec nieustających sporów o to, kto i jak dalece może wykorzystywać własną wolność, a kto wykorzystując swoją wolność narusza cudzą, warto poświęcić temu tematowi kilka felietonów. Nie istnieje, oczywiście, żadna definicja wolności, bo nie na definicjach rzecz polega. We współczesnym świecie najczęściej przyjmujemy określenie wolności sformułowane przez Johna Stuarta Milla, który jasno powiedział, że mamy wolność czynienia wszystkiego, co chcemy, z wyjątkiem naruszania cudzej wolności.
W

Wszystkie, bardzo liczne i poważne, filozoficzne rozważania na temat wolności stanowią w gruncie rzeczy rozmaite interpretacje sformułowania Milla, a przede wszystkim tego, z pozoru tylko prostego wyjątku, jaki polega na naruszaniu cudzej wolności.

Trzeba od razu powiedzieć, że nie ma żadnej nadziei na skodyfikowanie czy choćby wykonanie inwentaryzacji przypadków, kiedy cudza wolność jest naruszana. Ale nie oznacza to, że jesteśmy kompletnie bezradni i że w tej mierze panuje całkowity relatywizm. Najpierw warto się zastanowić, jak to jest w tych przypadkach, kiedy cudze zachowanie w niczym bezpośrednio nie narusza naszej wolności. Czy w każdym takim przypadku możemy być spokojni i przekonani, że wszystko jest w porządku? Odpowiedź jest tylko jedna: tak, o ile subiektywnie nie odczuwamy naruszenia naszej wolności, to znaczy, że nie jest ona w niczym naruszona...

3635

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]