Reklama

Ładowanie...

O. T.

01.10.1995
Czyta się kilka minut
B

Była sobie pewna dziewczynka, która w dekadenckiej epoce przełomu wieków mieszkała we Wrocławiu — a raczej w mieście Breslau. Z matki Polki wprawdzie urodzona, ale żyjąca w środowisku niemieckim i niepomna swej mieszanej krwi. Dawniej pisarz wysnułby z tego historię o poszukiwaniu narodowej tożsamości — dziś ten wątek nie ma najmniejszego znaczenia. Olga Tokarczuk napisała książkę, w której — tak jak w jej debiutanckiej „Podróży ludzi Księgi”, i jak w wielu innych książkach pokolenia trzydziestolatków — „kwestia polska” nie odgrywa żadnej roli. Już to samo mogłoby się stać przedmiotem refleksji, ale o tym napiszę pewnie innym razem.

Usłyszałem od kogoś zdanie: „jeszcze jedna książka o kłopotach z pierwszą menstruacją..." Cóż za bzdura! Powieść, która, za tytuł ma inicjały głównej bohaterki*, nie jest właściwie jej samej poświęcona. Mała Erna Eltznerzdaje się na pozór grać w...

9576

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]