Reklama

Ładowanie...

O. Oszajca: Pięknie sklejone rączki

13.05.2023
Czyta się kilka minut
Jezus mówi, żeby jeść Jego ciało i pić krew, ale też, że jest On chlebem, drogą, prawdą, życiem, światłem, kamieniem węgielnym, ale też kamieniem zgorszenia, obrazy i wzgardy.
A

Autor Dziejów Apostolskich pisze, że Jezus po męce i śmierci spotykał się z apostołami w Jerozolimie i tam „uniósł się do góry i widzieli Go, dopóki obłok im Go nie zakrył”. Natomiast Mateusz pisze, że działo się to w Galilei. Podobnych rozbieżności mamy w Biblii pod dostatkiem. Sprawiają one kłopot zwłaszcza tym, którzy nie pamiętają, że mają do czynienia z tekstem przynajmniej sprzed dwu tysięcy lat. Autorzy biblijni pisząc, nie kierowali się – co oczywista – wymogami stawianymi współczesnym historykom. Chcąc zatem poprawnie odczytać Biblię, trzeba się z tym liczyć.

W kościołach często słyszymy, że najważniejszą częścią mszy jest konsekracja, transsubstancjacja, przeistoczenie. Głowimy się nad tym, w jaki sposób ta przemiana chleba i wina w ciało i krew Jezusa przebiega, kiedy tymczasem nie chodzi o ciało i krew w dzisiejszym rozumieniu, ale o to, że Bóg „ustanowił Go Głową...

3074

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]