Reklama

O gazie niezbędnym do walki z gazami

O gazie niezbędnym do walki z gazami

18.11.2019
Czyta się kilka minut
Polska, jako jedyne państwo w UE, może nie spełnić wszystkich celów pakietu energetyczno-klimatycznego w 2020 r.
C

Chodzi o założenia związane m.in. z odnawialną energią, ale też o efektywność energetyczną i emisję gazów cieplarnianych – wynika z najnowszych szacunków Europejskiej Agencji Środowiska.

Do tego typu wiadomości już niestety zdążyliśmy przywyknąć. Zaskoczeniem może być natomiast decyzja Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który już od 2022 r. chce się wycofać z finansowania inwestycji w infrastrukturę gazową. W polskim miksie energetycznym, tak się składa, najszybciej rośnie obecnie właśnie udział gazu (tylko w ub. roku o ponad dwa punkty procentowe). Decyzję unijnych bankierów łatwo odczytać więc jako sypanie piachu w tryby polskiej transformacji energetycznej, którą wymusza sama Unia.

W rzeczywistości, jak mówią eksperci obeznani z europejską polityką energetyczną, za decyzją EBI stoi wyłącznie chłodna kalkulacja. Gaz ziemny nie jest bowiem paliwem gwarantującym Europie energetyczną suwerenność. W trakcie spalania emituje też około 350 g CO2 w przeliczeniu na kilowatogodzinę, czyli około 50 proc. dawki powstającej przy produkcji podobnej porcji energii z węgla. Niebieskie paliwo nie może być więc celem w polityce energetycznej (do czego zdaje się skłaniać właśnie Polska), lecz najwyżej rozwiązaniem zastępczym. A z finansowania projektów, które mogą tymczasowo zmniejszyć poziom emisji CO2 do momentu uruchomienia inwestycji np. w OZE lub energię jądrową, EBI nie zamierza się wycofywać. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]