Reklama

Nowy język

Nowy język

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Kołakowskiego pisma o religii, roli przeżyć mistycznych oraz idei Bożego przebaczenia w życiu moralnym miały ogromny wkład w projekt wyrażenia wiary chrześcijańskiej językiem zrozumiałym dla mieszkańców zsekularyzowanej Europy.
I

Intelektualne dzieje Polski po II wojnie światowej miały spore znaczenie dla świata - i to nie tylko ze względu na opozycyjny ruch polityczny, który doprowadził do upadku komunizmu w Europie. Dwa środowiska intelektualne i kulturalne, reformistyczni marksiści i liberalni katolicy - środowiska do tej pory postrzegające się nawzajem jako radykalnie odmienne czy wrogie - zaczęły się darzyć szacunkiem. Nie mówimy tutaj o konwersji, ponieważ obie strony pozostały przy swoich zasadniczych przekonaniach, ale nie mówimy również wyłącznie o koalicji partnerów, którzy w ogóle nie zmienili stanowiska. Mieliśmy do czynienia z poważną rewizją wiary czy światopoglądu, która umożliwiała dostrzeżenie wspólnych wartości. Do tych wspólnych wartości należały prawa człowieka i godność ludzka, tłamszona przez XX-wieczne totalitarne eksperymenty nie tylko w wymiarze ekonomicznym i politycznym....

3025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]