Reklama

Nobel z duchowości

Nobel z duchowości

02.05.2004
Czyta się kilka minut
O czym można było myśleć po usłyszeniu takiego pozdrowienia? Jako pierwsza reakcja na słowa o szczególnej łasce u Boga mogły zrodzić się marzenia o życiu spokojnym i szczęśliwym. Tak jak każda z Jej kilkunastoletnich koleżanek z Nazaretu, Maryja mogła wtedy myśleć o małym ludzkim szczęściu, nie podejrzewając, na jak głęboką wodę prowadzi ją Bóg tymi słowami. Potem nie miała jednak ani spokoju, ani tego szczęścia, o którym marzyły koleżanki. Musiała rodzić w stajni, uciekać z dzieckiem przed psychopatą sprawującym władzę, poznać smak bezdomności w odległym Egipcie i smak tęsknoty w pustym mieszkaniu, kiedy Syn poszedł zbawiać. Nie wiadomo, jak tłumaczyła sąsiadkom, co to znaczy “zbawiać". Wiadomo jednak, jak czuła się na krzyżowej drodze i potem na Golgocie, patrząc wzrokiem matki na Jego konanie.
M

Mogą więc być różnorodne formy Bożej łaski. Istnieje także pisane cierpieniem i samotnością błogosławieństwo Boga, które - podobnie jak Maryję - włącza nas w specjalne zadania we wspólnocie Kościoła. Może ono przychodzić w postaci choroby, dramatów rodzinnych, sąsiadów, wózka inwalidzkiego. Trzeba umieć je przyjąć jak Ona: spokojnie, rzeczowo, bez roztkliwiania się nad sobą. A potem umieć podejmować je konsekwentnie, każdego dnia. Jest to niewątpliwie zadanie trudne i wielkie; na osobistą nagrodę Nobla w dziedzinie duchowości.

570

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]