Reklama

Nieufność

Nieufność

06.02.2007
Czyta się kilka minut
Nieufność jest czym innym niż brak zaufania, niż fakt, że nie ufamy w konkretnym przypadku danej osobie czy też nie jesteśmy pewni prawdziwości określonej informacji. Oczywiście, nie wszystkim i nie we wszystko możemy ufać, ale zazwyczaj możemy. Natomiast nieufność jest stanem permanentnym, stanem wyjściowym: najpierw nie ufamy, a potem ewentualnie zyskujemy zaufanie lub ufność. Nieufność nakazuje tym, których cechuje ta wada z temperamentu czy też z racji źle interpretowanych życiowych doświadczeń, najpierw z góry się zabezpieczać przed nadużyciem zaufania. Nie musi to dotyczyć ludzi, można być nieufnym wobec rzeczy, zawsze podejrzewać, że coś się raczej zepsuje niż nie, że lepiej nosić pasek i szelki, bo wszystko może się zdarzyć.
N

Nieufność tak rozumiana jest przeciwieństwem wady znacznie mniej groźnej, chociaż także wady, a mianowicie łatwowierności. Nieufny nigdy nie zrozumie łatwowiernego, chociaż łatwowierność się narzuca zwłaszcza w stosunkach z innymi ludźmi, zwłaszcza bliskimi ludźmi. Przecież odruchowo im ufamy, i dopiero gdy zawiodą nasze zaufanie, oszukają nas lub okażą się kim innym niż tymi, jakimi ich postrzegaliśmy, jest nam przykro. Jednak znacznie lepiej i rozsądniej jest najpierw ufać, a dopiero potem ewentualnie nie ufać. Zresztą inteligencja i zdrowy rozsądek podsuwają nam kryteria zaufania, które stosunkowo rzadko nas zawodzą. A jeżeli nawet zawód się zdarzy, to i tak jesteśmy w lepszej sytuacji niż ten, kto od początku nie ufał, gdyż to my zostaliśmy wyprowadzeni w pole, chociaż chcieliśmy dobrze. Ten, kto z zasady nie ufa, nie ma szansy, bo nawet jeżeli rozczaruje się korzystnie...

3383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]