Reklama

Ładowanie...

Nierówne starcie gigantów

22.09.2009
Czyta się kilka minut
W Krakowie wystąpili artyści, których mogą pozazdrościć najbardziej prestiżowe festiwale muzyki współczesnej na świecie. Wszystko powinno być w porządku i niekiedy było. Dlaczego jednak nie zawsze?
O

Ostatnie edycje festiwalu Sacrum Profanum pod względem wykonawczym rozpieściły melomanów. Muzykę współczesną interpretują bowiem w Krakowie zespoły z pierwszej światowej ligi: Klangforum Wien, London Sinfonietta, Ensemble Intercontemporain, Asko|Schönberg Ensemble, Ensemble Recherche i Ensemble Modern. Czyli zestaw zespołów, którego mogą nam pozazdrościć najbardziej prestiżowe festiwale muzyki współczesnej na świecie. Niby więc wszystko powinno być w porządku - i niekiedy było. Dlaczego jednak nie zawsze?

Aż do XIX w. artyści wykonywali właściwie tylko muzykę współczesną. Nie kładziono na pulpitach partytur kompozytorów nieżyjących, publiczność wyczekiwała nowości, a nie powtórek. To wiek romantycznych zrywów, któremu towarzyszyła chęć pogłębienia świadomości historycznej, diametralnie zmienił wykonawczą praktykę, czego żniwo zbieramy do dzisiaj. W ...

4984

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]