Reklama

open eyes economic summit 2019

Niepokorna

Niepokorna

06.03.2006
Czyta się kilka minut
Nie ma chyba tekstu biblijnego o kobiecie, który doczekałby się tylu komentarzy, co Zwiastowanie Maryi. Nie jest to jednak fragment, w którym Maryja odgrywa kluczową rolę, bo najważniejszy w zwiastowaniu jest zawsze ten, który jest zapowiadany, w tym przypadku - Jezus.
T

Tekst ten można zatem analizować, dociekając Łukaszowego ujęcia chrystologii, mariologii czy szerzej - rozumienia roli kobiety w historii zbawienia. A historia oddziaływania tego fragmentu na kobiety wcale nie jest jednoznacznie pozytywna. Być może nigdy dotąd nie zyskiwała tylu krytycznych ocen, co współcześnie. A dzieje się tak, ponieważ odrzuca się takie jego rozumienie, w którym Maryja jawi się jako uosobienie cnót "kobiecych": cicha, pokorna, podporządkowująca się. Czy rzeczywiście jednak taka jest wymowa tego tekstu?

Zwiastowanie przedstawione jest jako dialog dwóch osób: zwiastuna, anioła Gabriela, posłanego przez Boga, oraz "dziewicy zaślubionej mężowi, któremu było imię Józef, z rodu Dawida, a dziewica miała na imię Maryja" (Łk 1, 27). Już samo przedstawienie Maryi zdradza akcenty znaczeniowe, zamierzone przez autora. Dowiadujemy się, że jest...

7684

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]