Reklama

Niemiłe recenzje wyzwaniem dla nauki

Niemiłe recenzje wyzwaniem dla nauki

17.12.2019
Czyta się kilka minut
Bycie naukowcem wiąże się nie tylko z emocjonalnymi uniesieniami, towarzyszącymi odkryciom. Każdy badacz musi publikować w recenzowanych czasopismach naukowych, co może być bardzo stresujące.
Z

Z ankiety przeprowadzonej przez biolożki morskie Nyssę J. Silbiger i Amber D. Stubler wynika, że ponad połowa spośród tysiąca respondentów – naukowców z 46 krajów, reprezentujących 14 dyscyplin – otrzymała „nieprofesjonalne” recenzje zgłaszanych do publikacji artykułów. Recenzenci stosowali obraźliwe komentarze pod adresem autorów i wyśmiewali ich językowe braki, czasem w całości pomijając kwestie merytoryczne. Wielu ankietowanych wskazało, że takie recenzje naraziły ich na poważny psychiczny dyskomfort, podkopały wiarę w siebie i spowolniły rozwój kariery. Zjawisko zaczyna więc wyglądać jak problem systemowy.

Tym bardziej że recenzentami w czasopismach naukowych są także naukowcy, specjalizujący się w danej dyscyplinie – czyli ludzie, którzy sami są narażeni na nieprzyjemne recenzje. Polepszaniu atmosfery w środowisku na pewno nie pomaga to, że recenzenci za swoją pracę (często wymagającą) nie otrzymują wynagrodzenia. Wykonują ją dla dobra publicznego – choć widocznie nie zawsze. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]