Ładowanie...
Komu służą badania

Nie każdy z nich się do tego przyzna, ale ogromna liczba naukowców i dziennikarzy korzysta z serwisu Sci-Hub, udostępniającego ponad 80 mln publikacji naukowych, także z płatnych czasopism. Miesięcznie Sci-Hub notuje ok. 20 mln wizyt z całego świata. Serwis stworzyła przed dekadą kazachska informatyczka Aleksandra Ełbakian, w 2016 r. uznana przez magazyn „Nature” za jedną z najważniejszych osób w nauce.
Rok wcześniej przegrała pierwszy proces – w USA nałożono na nią kary w wysokości 20 mln dolarów, a potem wiele lokalnych domen, w których Sci-Hub funkcjonował, zostało zablokowanych. Ponieważ jednak zarówno serwery Sci-Hub, jak i sama Ełbakian są w Rosji, gdzie amerykańska jurysdykcja nie sięga, Kazaszka nie zapłaciła pozywającym ją wydawcom nawet centa i nie zlikwidowała serwisu. Sytuacja zmieniła się w 2021 r., w związku z procesem wytoczonym jej w Indiach (równolegle...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]