Reklama

Niech spoczywa w pokoju

Niech spoczywa w pokoju

30.01.2006
Czyta się kilka minut
Odbierając wiadomość o odejściu ks. Jana Twardowskiego, wszyscy chyba widzieliśmy w wyobraźni nadchodzące pożegnanie: najpierw w kościele, w którym dziesiątki lat przesłużył - u Wizytek na Krakowskim Przedmieściu - a potem na Powązkach, a może prościej - gdzieś pod krzyżem, w mogiłce bez patosu. Będzie jednak inaczej. Ks. Twardowski ma po śmierci - decyzją władz kościelnych - zapoczątkować panteon zasłużonych w budowanej dopiero świątyni Opatrzności.
T

Takimi słowami żegnamy zmarłego, takimi się za niego modlimy, odprowadzając w ostatnią drogę. Spoczynek w pokoju - to jest owo najbardziej proste wyobrażenie o Bożej rzeczywistości, w którą odszedł i która dla nas jest jeszcze niedostępna. To jest także nasze życzenie dla zmarłego, tym bardziej intensywne, im jest nam bliższy. A wszystko, co ów spoczynek i pokój zakłóciłoby, a nie daj Boże rujnowało, postrzegamy jako niegodne majestatu śmierci, który zmarłego zagarnął, i jako krzywdzące dla tej ciszy, w której znajduje się nie tylko on sam, ale w której winna także pozostawać nasza żałoba po nim i nasza dalej trwająca więź z nim. Tego spoczywania i tej ciszy dla zmarłego i dokoła zmarłego broni cała symbolika pożegnania, pogrzebu, rozstawania się ze zmarłym, znaków pamięci o nim. Czytelnych powszechnie, przystających do odczuć wspólnoty, niepodległych dowolnościom. Jedną ze...

2974

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]