Reklama

Nie mamy święta Trzeciej RP

Nie mamy święta Trzeciej RP

18.05.2003
Czyta się kilka minut
Z Janem Nowakiem Jeziorańskim rozmawiają Andrzej Brzeziecki i Marek Zając
T

TYGODNIK POWSZECHNY: Był Pan świadkiem odbudowy wolnej Polski po roku 1918 i 1989. Czy te procesy miały jakiś wspólny mianownik?
JAN NOWAK JEZIORAŃSKI: Owszem, były podobieństwa, ale też zasadnicze różnice. W 1918 r. istniały w kraju dwa przeciwne obozy - nazwijmy je obozami Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. Pełen nieprawdopodobnych namiętności antagonizm między nimi może zrozumieć tylko ten, kto żył w tamtych czasach. Dzisiaj nie dostrzegam takich gorących sporów między dawnymi komunistami z PRL, a ludźmi wywodzącymi się z Solidarności. Nie ma już takiej zaciekłości, niemalże nienawiści, jaka istniała wtedy, po zaborach.

Wirtuozi różnych fortepianów

Piłsudski wprawdzie próbował nawiązać korespondencję z Dmowskim - bez skutku. Z drugiej jednak strony Dmowski i Piłsudski, grając na dwóch różnych fortepianach, w gruncie...

18911

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]