Reklama

Nazistowska międzynarodówka

Nazistowska międzynarodówka

16.02.2010
Czyta się kilka minut
Drezno, ciągle Drezno. Od wielu lat, każdego 13 lutego, stolica Saksonii staje się poligonem dla skrajnej prawicy. Także w minioną sobotę, w 65. rocznicę zniszczenia miasta przez alianckie bomby, 6000 ekstremistów chciało zainscenizować tu swój makabryczny marsz żałobny. Bezskutecznie.
W

W minionych latach prawicowym ekstremistom zwykle udawało się sformować swój pochód; czasem udawało im się dotrzeć do centrum miasta, gdzie tradycyjnie każdego 13 lutego, od kilkudziesięciu już lat (także jeszcze za czasów komunistycznej NRD), mieszkańcy wspominają to, co spotkało ich miasto w 1945 r.

Drezdeński rytuał

Jednak w tym roku neonaziści nawet nie ruszyli z miejsca. Kontrdemonstranci, czyli może tysiąc członków grup lewackich (zwanych "Antifa"), występujących pod hasłem "Drezno wolne od nazistów", zatrzymało pochód, zanim ten się zaczął: na wiele godzin zablokowali dojścia do miejsca zbiórki neonazistów przy dworcu Dresden-Neustadt. Siły policyjne, choć potężne - z wozami pancernymi, armatkami wodnymi i helikopterami - miały kłopoty z rozdzieleniem obu grup, tak aby zapobiec zapowiadającej się regularnej...

6169

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]