Najnowszy model chrześcijaństwa

Papież Franciszek 7 lipca wyznał: „Boli mnie, kiedy widzę księdza albo zakonnicę w najnowszym modelu samochodu. Ależ tak nie można!”. Wskazał na potrzebę ubóstwa wśród księży i zakonnic – głoszenia Ewangelii przede wszystkim za pomocą czynów.

15.07.2013

Czyta się kilka minut

Oczywiście, że nie można, więc skąd taki szum wokół tej wypowiedzi? Myślę, że chodzi nie tylko o widok księży i zakonnic (jakoś zakonnikom się upiekło), ale wszystkich chrześcijan. Do takiego wniosku doszła jakiś czas temu pewna pani, która pozbyła się wypasionego samochodu terenowego, bo uznała to za zbytek, i przekazała go na potrzeby naszej Wspólnoty, czyli biedaków. A u nas służy i to bardzo: wozimy w nim VIP-ów Królestwa: bezdomnych, niepełnosprawnych, po wiejskich drogach. Nie razi mnie nowy bus Caritasu dla chorych, ale razi najnowszy model drogiej marki pod plebanią w ubogiej parafii.

Samochód jest tylko jednym, choć bardzo widocznym, elementem życia. Chodzi o coś więcej: o styl życia, który musi świadczyć o przynależności do ubogiego Mistrza. Żebyśmy nie byli obłudni. Żebyśmy miast głosić Ewangelię, nie dorabiali się na Ewangelii.

Rzecz nie w tym, żebyśmy żyli w nędzy, lecz żebyśmy byli znakiem sprzeciwu wobec niej, byli wiarygodni. A tego nie da się osiągnąć bez wyrzeczenia się oznak władzy, luksusu i wygód. Bez otwarcia drzwi naszych domów, nie tylko zakonnych, ale i rodzinnych, na cierpiącego i słabszego. Jan Paweł II przypominał:

„Od osób konsekrowanych oczekuje się zatem odnowionego i zdecydowanego świadectwa ewangelicznego wyrzeczenia i umiarkowania, wyrażającego się w braterskim stylu życia inspirowanym zasadami prostoty i gościnności, tak aby mógł być on również przykładem dla tych, którzy są obojętni na potrzeby bliźnich”(VC).

„Naśladując przeto Chrystusa w szczególnym umiłowaniu wszystkich ubogich, rodzina musi specjalnie wziąć sobie do serca los ludzi głodnych, biednych, starych, narkomanów i pozbawionych rodziny”(FC).

Jan Paweł II nie był „człowiekiem od kremówek”. I Franciszek nie jest „papieżem od roweru”. Obaj pokazują, gdzie mieszka Chrystus.  


S. MAŁGORZATA CHMIELEWSKA jest przełożoną wspólnoty „Chleb życia”, katolickiej organizacji charytatywnej zajmującej się pomocą osobom ubogim, niepełnosprawnym i bezdomnym.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 29/2013