Reklama

Ładowanie...

Nadmiar

03.08.2003
Czyta się kilka minut
To drobne, ale nie dające się zapomnieć wydarzenie znam z opowiadania żony Stanisława Stommy, Elwiry. Dotyczy matki pisarki Hanny Malewskiej, jest bardzo dawne. Elwira wspomina, że była to osoba bardzo cicha i nie zwracająca na siebie uwagi. Kiedyś sąsiadki w kamienicy zaczęły na klatce schodowej jakiś gwałtowny spór i pani Malewska wyszła dowiedzieć się, o co chodzi. Nawet nie zdążyła zapytać, gdy obie przeciwniczki raptem zgodnie oświadczyły, że “dla tej pani" gotowe są do natychmiastowego zaprzestania awantury. To tylko tyle - tak zadziałał sam charyzmat obecności...
N

Nieraz wspominałam sobie to nie widziane przecież zdarzenie, zastanawiając się nad tajemnicą pokoju działającego nie obfitością słów, tylko ich niedostatkiem, a może nawet nieobecnością. To coś zupełnie przeciwnego naszym obiegowym przekonaniom. Wierzymy w słowa wypowiadane, i to jak najobficiej, jak najbardziej bezpośrednio, słowa koniecznie obecne. Krzyżują się w naszej codzienności na sto sposobów, tak jakby zamilknięcie, wyciszenie było w naszym odczuciu niedostatkiem, groźnym brakiem, niewydolnością, którą trzeba koniecznie rekompensować. Poczynając od “komórek", których promotorzy zachęcają nas nieustannie w reklamach: możesz mówić jeszcze więcej, jeszcze częściej, jeszcze dłużej, z jeszcze większą liczbą tych, co z kolei do ciebie się odezwą - aż po wszystkie dostępne transmisje i komunikaty, radiowe, telewizyjne, internetowe, otwierające się na nasze z kolei...

2956

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]