Reklama

Na tropach wampira

Na tropach wampira

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Z czarnego matowego tła okładki wyłaniają się dwa kadry ze słynnego filmu Friedricha Wilhelma Murnaua “Nosferatu - symfonia grozy". Hrabia Orlok, czyli tytułowy wampir Nosferatu, murnauowska wersja Drakuli, grany przez Maxa Schrecka, pochylony nad śpiącą Ellen, by wyssać z niej krew, unosi głowę; za chwilę zaskoczą go i unicestwią promienie wschodzącego słońca.
W

Wampir raz już gościł na okładce książki Marii Janion. Wtedy - myślę o tomie “Wobec zła" z 1989 roku - był to zwampiryzowany wizerunek matejkowskiego Rejtana, z potwornymi kłami, spiczastymi uszami i długimi zakrzywionymi szponami. Odsyłał do “ciemnej strefy polskiego patriotyzmu, graniczącej z sacrum, obłędem i śmiercią samobójczą", był jakby rewersem wyidealizowanej, czystej i szlachetnej walki o sprawę narodową. Scena z Murnaua ma raczej konotacje erotyczne. “Tematem mojej najnowszej książki jest seksualizm" - stwierdza krótko Maria Janion w rozmowie z Katarzyną Bielas.

“Wampir. Biografia symboliczna" otwiera serię “Romantyczne okolice śmierci" i składa się z dwóch części. Część pierwsza to podzielona na 22 rozdziały “Wampiriada", czyli wprowadzenie autorstwa Marii Janion. Część drugą tworzy antologia. Obok Goethego, Mickiewicza, Byrona, Prospera Merimée i...

7349

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]