Reklama

Myszy wyczuwają stres

Myszy wyczuwają stres

03.05.2021
Czyta się kilka minut
J

Jeśli troszczymy się o zwierzęta, nie powinniśmy stresować się w obecności krów i samców myszy – wynika z badań opisanych w „Animal Cognition”. Alexandra Destrez z zespołem obserwowali reakcje zwierząt na dwa zapachy – osoby odczuwającej stres i niezestresowanej.

Samce myszy umieszczano w pudełku. Gdy podano im próbkę potu osoby zestresowanej (studenta po egzaminie), defekowały częściej niż w drugim warunku (zapach studenta po zwykłym wykładzie). Wygląda na to, że nie tylko wyczuwały różnice pomiędzy sygnałami węchowymi dwóch stanów emocjonalnych, ale dodatkowo tylko na jeden z nich reagowały strachem. Krowy natomiast miały możliwość wyboru, do którego zapachu się zbliżą. Częściej i dłużej wąchały pojemnik, w którym znajdowały się tkaniny pochodzące od osób niezestresowanych.

Reakcje zwierząt na ludzkie sygnały chemiczne mogą być wrodzone, co ułatwiłoby im unikanie zagrożenia. Ale może być też tak, że po prostu nauczyły się kojarzyć określoną woń z bardziej agresywnym zachowaniem, którego się bały. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]