Reklama

Mowa, która jest… złotem

Mowa, która jest… złotem

18.09.2016
Czyta się kilka minut
To książka wyjątkowa. Z perspektywy papieża emeryta możemy spojrzeć na dwa sąsiednie pontyfikaty: Jana Pawła II i Franciszka.
Papież Benedykt XVI, 2005 r. Fot. Tony Gentile / REUTERS / FORUM
B

Bez przesady można powiedzieć, że cały świat na nią czekał z zapartym tchem. Czymś niezwykłym był już fakt, że przemówił – i to obszernie – papież, który abdykując zapowiedział, iż usuwa się w cień i obiera drogę milczenia oraz modlitwy. Głównie jednak był to efekt przemyślanej kampanii promocyjnej.

Książka miała zostać opublikowana 9 września w kilku wersjach językowych (w tym po polsku). Właściciel praw – niemieckie wydawnictwo Droemer Verlag – zabronił różnojęzycznym wydawcom wcześniejszego publikowania jakichkolwiek fragmentów. Ale najwyraźniej udostępnił książkę nestorowi rzymskich watykanistów Luigiemu Accattolemu, skoro 1 lipca na łamach mediolańskiego dziennika „Corriere della Sera” pisał on, że papież m.in. opowiada, jak to rozgromił klikę homoseksualną w Watykanie. „Taka informacja nigdy wcześniej nie została podana” – komentował Accattoli. To nie była jedyna...

8791

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Papa Ratzinger będzie obchodził w kwietniu 2017 roku 90 urodziny!!! Wprawdzie Seewald przyznaje, ze rozpoczął rozmowy z Papą jeszcze przed jego abdykacją, niemniej jasność umysłu Benedykta budzi podziw. Jestem dopiero w trakcie lektury, jednak czuje, ze czytam Papę po raz ostatni. Po najdłuższym zyciu nas opuści i kto nam będzie tak madrze wszystko tłumaczył i wskazywał droge?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]