Reklama

Ładowanie...

Mowa, która jest… złotem

18.09.2016
Czyta się kilka minut
To książka wyjątkowa. Z perspektywy papieża emeryta możemy spojrzeć na dwa sąsiednie pontyfikaty: Jana Pawła II i Franciszka.
Papież Benedykt XVI, 2005 r. Fot. Tony Gentile / REUTERS / FORUM
B

Bez przesady można powiedzieć, że cały świat na nią czekał z zapartym tchem. Czymś niezwykłym był już fakt, że przemówił – i to obszernie – papież, który abdykując zapowiedział, iż usuwa się w cień i obiera drogę milczenia oraz modlitwy. Głównie jednak był to efekt przemyślanej kampanii promocyjnej.

Książka miała zostać opublikowana 9 września w kilku wersjach językowych (w tym po polsku). Właściciel praw – niemieckie wydawnictwo Droemer Verlag – zabronił różnojęzycznym wydawcom wcześniejszego publikowania jakichkolwiek fragmentów. Ale najwyraźniej udostępnił książkę nestorowi rzymskich watykanistów Luigiemu Accattolemu, skoro 1 lipca na łamach mediolańskiego dziennika „Corriere della Sera” pisał on, że papież m.in. opowiada, jak to rozgromił klikę homoseksualną w Watykanie. „Taka informacja nigdy wcześniej nie została podana” – komentował Accattoli. To nie była jedyna...

8791

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]