Reklama

Mobilizacje

Mobilizacje

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Używam liczby mnogiej, bo tak właśnie rzeczy się mają: uczestniczymy w wielu ruchach, inicjatywach i pomysłach spod wspólnego mianownika starań moralnych. Różnego są kalibru i zakresu, ale generalnie skupiają się na jednej z dwu metod: przeszkodzić złu - albo powiększyć dobro. Zło wprowadzić chce zawsze ktoś inny - jest to więc walka z kimś. O dobro mamy starać się sami, co najwyżej szukając sprzymierzeńców, wróg nie jest więc wtedy potrzebny.
P

Per saldo zawsze w końcu chodzi o dobro - to uratowane i to powiększone, tak w każdym razie na pewno sobie życzymy. W realizacji różnie to wygląda i nie ma co się czarować - walka ze złem jest bardziej atrakcyjna i zawsze łatwiejsza, dlatego choćby, że wróg nas dowartościowuje.

Po śmierci Jana Pawła II powstała w promieniu kopalni Wujek mała liczebnie, ale poruszająca inicjatywa przebaczenia i pojednania: ośmioro ludzi, w większości noszących własne rany po tragedii 16 grudnia 1981. Dowiadujemy się teraz, że nie znaleźli wsparcia, że inicjator rezygnuje. “To jest mur, nie rozbiję go głową". Nikomu z obserwatorów nie przystoi moralizowanie: nikt nie wie, na co by potrafił się zdobyć po tamtych doświadczeniach. Pozostaje tylko smutek: nie powstało dobro w miejscu, gdzie dalej wypalona ziemia i trucizny, widocznie jeszcze nie czas, widocznie za mało siły, która...

2868

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]