Reklama

Ładowanie...

„MILCZENIE” PIUSA XII

23.04.1967
Czyta się kilka minut
J

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień, stanowiących już od szeregu lat przedmiot wypowiedzi prasy światowej, publikacji, książkowych i licznych dyskusji jest sprawa „milczenia” papieża Piusa XII. Chodzi mianowicie o to, czy Pius XII miał obowiązek wyrazić publiczny, jasny i stanowczy protest przeciwko masowemu ludobójstwu, dokonywanemu głównie na Żydach w hitlerowskich obozach zagłady, czy też nie? Słowo „milczenie” biorę tu w cudzysłów, ponieważ Pius XII wielokrotnie protestował przeciwko tym zbrodniom, ale czynił to w drodze dyplomatycznej, w formie złagodzonej, nieraz aluzyjnej. Czy takie protesty można uznać za wystarczające, czy też konieczny był protest publiczny i wyraźny?

1. Sprawa ta nabrała szczególnej i „gorącej” aktualności zwłaszcza po pojawieniu się głośnej sztuki Rolfka Hochhutha „Der Stellvertereter” „Namiestnik”, wystawianej...

14908

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]