Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Milczeć i słuchać

Milczeć i słuchać

10.01.2012
Czyta się kilka minut
2. niedziela zwykła
D

Dość często daje się słyszeć na kazaniach czy podczas rozmowy, że wcale nie tak łatwo przychodzi odróżnić to, co boskie, od tego, co ludzkie, odróżnić Słowo Boże od słowa ludzkiego. No bo skoro niebo to zupełnie co innego niż ziemia, to i mowa Boga powinna jakoś wyraźniej wyodrębniać się z mowy ludzkiej. Dlatego wielce pouczająca jest nocna rozmowa Samuela­ z Helim - ucznia z mistrzem.

Młody Samuel już słyszy głos Boga, ale brzmi on w jego uszach jak głos człowieka. Można to zrozumieć i tak, że Samuel już po Bożemu myśli, ale jeszcze o tym nie wie. Nie wie, gdyż jeszcze zbyt krótko mieszka z Bogiem pod jednym dachem. Uprzytamnia mu to Heli, nakłaniając ucznia do cierpliwości, gdyż Bóg mówi do człowieka bez przerwy. Nie od czasu do czasu, ale cały czas.

To Samuelowe cierpliwe nasłuchiwanie można, idąc za radą Ignacego z Loyoli, nazwać...

3138

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]