Reklama

Mikrokosmos

Mikrokosmos

16.02.2003
Czyta się kilka minut
„Solaris” Lema opowiadała o Kontakcie przez duże K; film Soderbergha schodzi do poziomu czysto ludzkiego -mówi o naszej ślepocie i zadufaniu w spotkaniu z tym drugim, o bezradności wobec tajemnicy Innego.
P

Pochłaniając najsłynniejszą powieść Stanisława Lema, mamy przed sobą gotowy film. Zagadkowej miłosnej intrydze i mrocznym wątkom sensacyjnym towarzyszą ogromne, zapierające dech w piersiach partie opisowe. Barokowe wizje żyjącego Oceanu, jego bajecznych form i nieustających transformacji rozsadzają wyobraźnię, projektują obrazy o niezwykłej intensywności. Pochłaniając powieść „Solaris” mamy nieodparte wrażenie, że to ona pochłania nas, wsysając nieomal w swą wielowymiarową, gęstniejącą z każdą chwilą czasoprzestrzeń.

Jednocześnie zanurzając się w powieściowy kosmos, schodzimy w głąb siebie samych. Pytamy o to, kim jesteśmy i kim są dla nas inni ludzie. Jak odbieramy otaczający świat i jakie są granice naszego poznania. Bogactwo lemowskiego dyskursu nie pozwala wygodnie zakotwiczyć się w jednej bezpiecznej przystani. Sens „Solaris” kryje się właśnie w pytaniach. Wobec takiej...

7503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]