Reklama

Menu artystokratów

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Trzydzieści tysięcy. Tylu książek pozbędzie się najważniejsza biblioteka filozoficzna w Polsce.
Fot. Joanna Rudniańska
Fot. Joanna Rudniańska
A

Azyl solennej ciszy, tak nabrzmiały dociekaniem wolnego umysłu, iż przenikało mocą osmozy w każdego, kto tam usiadł, choćby nawet na krótką drzemkę, co niżej podpisanemu zdarzało się aż za często. Okresowe porządkowanie magazynu jest rzeczą normalną, ale tu dzieje się masakra, czy też „melioracja”, jak ją nazywają oficjalnie zarządcy ze stołecznego uniwersytetu.

Ogłoszone kryteria selekcji brzmią aż do bólu pragmatycznie: stare słowniki, książki w alfabetach niełacińskich (ergo: rosyjskie), książki po francusku (święta racja!, już nikt się tego języka nie uczy) oraz niezwiązane ściśle z filozofią. Tyle że to jest logika właściwa dla sklepu, który musi zadowolić uśrednione gusta klientów i każda sztuka niechodliwego towaru to jest bezsensowna strata. Biblioteka, taka prawdziwa, śmiem twierdzić, zaczyna mieć sens dopiero po przekroczeniu pewnej masy krytycznej rzadko używanych,...

5983

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]