Reklama

Menu artystokratów

Menu artystokratów

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Trzydzieści tysięcy. Tylu książek pozbędzie się najważniejsza biblioteka filozoficzna w Polsce.
Fot. Joanna Rudniańska
Fot. Joanna Rudniańska
A

Azyl solennej ciszy, tak nabrzmiały dociekaniem wolnego umysłu, iż przenikało mocą osmozy w każdego, kto tam usiadł, choćby nawet na krótką drzemkę, co niżej podpisanemu zdarzało się aż za często. Okresowe porządkowanie magazynu jest rzeczą normalną, ale tu dzieje się masakra, czy też „melioracja”, jak ją nazywają oficjalnie zarządcy ze stołecznego uniwersytetu.

Ogłoszone kryteria selekcji brzmią aż do bólu pragmatycznie: stare słowniki, książki w alfabetach niełacińskich (ergo: rosyjskie), książki po francusku (święta racja!, już nikt się tego języka nie uczy) oraz niezwiązane ściśle z filozofią. Tyle że to jest logika właściwa dla sklepu, który musi zadowolić uśrednione gusta klientów i każda sztuka niechodliwego towaru to jest bezsensowna strata. Biblioteka, taka prawdziwa, śmiem twierdzić, zaczyna mieć sens dopiero po przekroczeniu pewnej masy krytycznej rzadko używanych,...

5983

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To dopiero sztuka - zacząć w minorowym nastroju dewastacji biblioteki, a zakończyć magdalenką, zachecając przy tym do ponownej lektury Prousta. Super.

gdzie ogłoszone? Chcąc się zapoznać ze stanowiskiem drugiej strony znalazłem tylko "Wyjaśnienia w związku planami rozwojowymi i zmianami sposobu funkcjonowania Biblioteki" na stronie WFiS UW, które wydały mi się sensowne, oraz odpowiedź prof. Andrzeja Rycharda udzieloną pani Gabrieli Kurylewicz i skomentowaną przez nią w sposób mało merytoryczny na FB (główny zarzut: pismo było przykre i niepodpisane własnoręcznie - "jak w Rosji"). Otóż pierwsza z tych wypowiedzi nie potwierdza szczegółowych twierdzeń felietonisty TP, które w ogóle brzmią (proszę wybaczyć) mało wiarygodnie. Nie wierzę mianowicie, że ktoś tak właśnie zdefiniował kryteria selekcji: "usunąć książki po francusku i w alfabetach innych niż łaciński, zwłaszcza rosyjskie". Jak wiadomo, wszystko można tak streścić i sparafrazować, że wyda się idiotyzmem. Jeśli szanowny Autor tu zajrzy, niechże poda źródło swoich rewelacji.

za trzeźwy komentarz. Nie podzielam kulinarnych pasji Autora, ale je szanuję. Jednak wygląda na to, że dla magdalenek Autor stracił głowę :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]